Pojęcia związane z pracą stylistki
Są 93 wpisy w tej sekcji
Alergie a aplikacja rzęs
Alergia, zwana uczuleniem lub nadwrażliwością oznacza nasiloną reakcję organizmu na kontakt z alergenami, którymi w przypadku stylizacji rzęs może być każdy środek, a szczególnie klej. Aplikacja rzęs z naturalnego włosia może zwiększyć ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów.
Najczęstszymi objawami alergii przy przedłużaniu rzęs jest:
• świąd i rumień brzegu powieki
• opuchnięcie w okolicy oka (najczęściej górna lub dolna powieka)
• ropna wydzielina z oka
• nadwrażliwość
• suchość i łuszczenie skóry powieki
• wodnisty katar
• kaszel i suchość gardła.
W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, co może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci. Kiedy pojawiają się niepokojące objawy uczulenia zalecane jest by usunąć aplikację rzęs zachowując ostrożność, aby nie zaostrzyć reakcji alergicznych. W sytuacji alergii powinno się zażyć leki przeciwhistaminowe oraz wspomagać się wapnem o ile można. W przypadku gdy nie następuje poprawa należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Anagen
Faza początkowa wzrostu włosa i rzęs. Zaczyna się jeszcze pod skórą, aż do momentu wyrośnięcia włosa ponad warstwę rogową naskórka. W przypadku rzęs trwa 30 dni. Dzieli się na wczesny anagen i późny anagen.
Aplikacja rzęs / Przedłużanie rzęs
Zabieg polegający na aplikowaniu syntetycznej pojedynczej rzęs lub wielu rzęs w postaci kępki do rzęsy naturalnej. Rzęsy dobierane są indywidualnie do oka klienta/klientki odpowiednio pod względem grubości, długości, koloru i kształtu. Efekt końcowy jest uzależniony od doboru modelowania oraz ilości naturalnych rzęs. Przedłużanie rzęs zdobyło popularność po roku 2005. Efekt przedłużania rzęs utrzymuje się od 3 do 6 tygodni. Jest to zabieg, z którego głównie korzystają kobiety, choć w ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się męskie stylizacje. Na mistrzostwach w stylizacjach rzęs pojawiła się też osobna kategoria - męska stylizacja.
Aplikatory welurowe
Aplikatory bez włóknowe używane do czyszczenia rzęs i linii brzegowej powieki przed aplikacją rzęs naturalnych oraz w codziennej higienie rzęs po zabiegu przedłużania. Są rozmiarowo większe od mikro szczoteczek. Sprawdzają się do zmywania kresek i cieni do powiek przy przedłużanych rzęsach.
Cyjanoakryl
Główny składnik kleju do przedłużania rzęs, umożliwia trwałe połączenie powierzchni klejonych. Kleje cyjanoakrylowe mają konsystencję od rzadkiej cieczy po galaretowatą masę. Polimeryzuje w kontakcie z lekko zasadowymi powierzchniami. Wilgotność powietrza i powierzchni klejonej inicjuje proces utwardzania w ciągu kilku sekund. Najlepsze wyniki uzyskuje w temperaturze pokojowej i wilgotności powietrza 40-60%. Kleje na bazie cyjanoakrylu niekiedy potocznie w branży nazywane są klejami sekundowymi.
Cykl wzrostu rzęs
Cykl wzrostu włosów składa się z trzech faz: Anagenu, Katagenu i Telogenu.
1. Anagen – wzrost włosa pod skórą, faza, która ma miejsce do momentu wyrośnięcia włosa ponad skórę.
2. Katagen – faza, w której cebulka rzęsy obumiera, rzęsa nie rośnie już, ale jeszcze nie wypada.
3. Telogen – martwa rzęsa wypada i zostaje wypchnięta przez nową, która jest w stanie Anagenu.
Dezynfekcja
Działanie mające na celu niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe. Zdezynfekowany materiał nie musi być jałowy. Dezynfekcja, w przeciwieństwie do antyseptyki dotyczy przedmiotów i powierzchni użytkowych. Im dłuższy jest czas działania i im wyższe stężenie środka dezynfekcyjnego (z wyjątkami), tym większa część drobnoustrojów zostanie zniszczona. Ze względu na to, iż środki chemiczne zwykle nie działają w środowisku suchym, ważny jest również stopień ich wilgotności, co jest szczególnie istotne w dezynfekcji powietrza.
Długość rzęs
Rzęsy są dostępne w różnej długości. Odpowiednia długość rzęsy jest dobierana pod względem budowy oka klienta/klientki Najczęściej występują w długości od 5 mm do 14 mm.
Efekt „wiewiórka”
Rodzaj modelowania stylizacji rzęs polegający na przesunięciu najdłuższych włosków w miejsce załamania łuku brwiowego, w celu optycznego uniesienia kącika oka.Dzięki temu, staje się ono bardziej otwarte i większe, a tym samym bardziej urzekające. Wszystko to daje efekt "wiewiórki", który można osiągnąć poprzez skorzystanie z usług profesjonalnej stylistki.
Efekt Kim Kardashian
Aplikacja rzęs pozwalająca uzyskać kontrolowany nieład w linii rzęs. Efekt, który można uzyskać przez odpowiedni dobór długości rzęs syntetycznych. Pierwotnie widziana u słynnej influencerki Kim Kardashian.
Efekt lalka
Rodzaj modelowania stylizacji rzęs polegający na dobraniu długości rzęs tak aby stworzyć równy łuk linii rzęs. W tej stylizacji stosujemy dłuższe rzęsy w kącikach wewnętrznych, niż w przypadku efektów naturalnych.
Efekt natural
Rodzaj modelowania stylizacji rzęs polegający na dobraniu długości, skrętu rzęs sztucznych, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt stylizacji.
Efekt otwarte oko
Rodzaj modelowania stylizacji rzęs polegająca na dobraniu długości rzęs tak aby najdłuższe rzęsy znalazły się na środku oka na linii źrenicy. Tworzy to efekt otwartego oka, optycznie je powiększa.
Efekty stylizacji rzęs
Najpopularniejsze efekty styliacji rzes to:
• efekt „lalka”
• efekt „wiewiórka”
• efekt „otwarte oko”
• efekt„kocie oko”
• efekt natural
• efekt „Kardashian”
Gradówka
Gradówka to zgrubienie powieki, powstałe w wyniku przewlekłego stanu zapalnego gruczołu natłuszczającego brzegi powiek (gruczołu Meiboma). Zazwyczaj pierwszym objawem gradówki jest niebolesne zgrubienie powieki. Może to być wyraźny, białawy, niebolesny guzek zlokalizowany w górnej lub dolnej powiece. Początkowo może ono przypominać jęczmień. W przypadku stanu zapalnego skóra nad guzkiem może być zaczerwieniona. Powieka jest obrzęknięta, a oko podrażnione. Leczenie - należy zgłosić się do okulisty. Jeśli długotrwałe leczenie nieinwazyjne nie przynosi rezultatów wykonuje się zabieg okulistyczny polegający na nacięciu skóry i następowym wyłyżeczkowaniu gradówki. Po miejscowym znieczuleniu gradówki (najczęściej przez wkłucie do niej igły i podanie substancji znieczulającej), odwija się powiekę na wewnętrzną stronę i nacina się, a następnie specjalną drapaczką usuwa się zalegające masy i przede wszystkim torebkę gradówki, co pozwala na uniknięcie nawrotów. Następnie nakłada się do oka maść z antybiotykiem (przez kilka dni) oraz zakłada się opatrunek zasłaniający gałkę oczną (na kilka godzin).
Grubość rzęs
Rzęsy występują w różnych grubościach od 0,03 do 0.25. Rozmiary grubości rzęsy z poszczególnych marek mogą różnić się od siebie. Najczęściej dobierane grubości:
Metoda 1:1 – grubość 0,15
Metoda 2:1 – grubość 0,10
Metoda 2D-5D – grubość 0,07; 0,085
Metoda 6D-9D – 0,07; 0,05
Metoda 10D-15D – grubość 0,05
Hydrochinon
Organiczny związek chemiczny z grupy fenoli. Substancja stabilizująca, składnik kleju do rzęs. Zabezpiecza klej przed wyschnięciem i polimeryzacją w opakowaniu, wydłuża okres trwałości.
Jaskra
Grupa chorób oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki i co za tym idzie pogorszenia lub utraty wzroku (zawężenia pola widzenia). Głównym czynnikiem powodującym uszkodzenie nerwu wzrokowego w jaskrze jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Leczenie jaskry polega na zmniejszaniu ciśnienia śród gałkowego poprzez stosowanie leków ułatwiających odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej i/lub zmniejszenie jej produkcji. Jaskra jest przeciwskazaniem do wykonania zabiegu przedłużania rzęs.
Jęczmień
Jęczmień – torbielowata infekcja powieki, której głównym objawem jest powstanie ropnia. Choroba spowodowana jest przez zakażenie gronkowcem. Ropień może pojawić się na górnej lub doelenj powiece. Zazwyczaj znika sam, niekiedy wymaga interwencji specjalisty.
Wyróżnia się dwa rodzaje jęczmienia:
• jęczmień zewnętrzny (łac. hordeolum externum) – gronkowcowe zapalenie gruczołów Zeissa lub gruczołów Molla;
• jęczmień wewnętrzny (łac. hordeolum internum) – zapalenie gruczołów tarczkowych (Meiboma).
Jęczmień charakteryzuje się bolesnym obrzękiem powieki oraz obecnością guzka zapalnego, któremu zazwyczaj towarzyszy zapalenie. Często pierwszym objawem może być ogólny obrzęk i zaczerwienienie całej powieki, które w późniejszym czasie ogranicza się do mniejszego obszaru. Bardzo rzadko zdarza się, że zakażenie obejmuje całą powiekę. Jęczmienie mogą być jedno-lub dwustronne, pojedyncze lub mnogie. Jęczmień w żadnym wypadku nie powoduje zaburzeń widzenia.
Kamień jadeitowy
Kamień naturalny, wykorzystywany w stylizacji rzęs jako podkładka do kleju. Chłodna temperatura powierzchni kamienia sprawia, że klej wysycha wolniej, dzięki czemu zużywamy mniej produktu podczas zabiegu.
Kamień nefrytu
Kamień naturalny wykorzystywany w stylizacji rzęs jako paletka do wylewania kleju. Utrzymuje niską temperaturę kleju. Jest naturalnie porowaty. Spowalnia schnięcie oraz krystalizację kleju.
Karta klienta
Profesjonalna karta zaprojektowana specjalnie dla salonów stylizacji rzęs, aby stworzyć alfabetyczną kartotekę klientów. Zawiera ankietę do wywiadu przed stylizacyjnego, klauzulę informacyjną, RODO i przetwarzania danych osobowych, Zdjęcia oczu z możliwością rysowania aplikacji z uwzględnieniem daty, metody, użytych parametrów rzęs i kleju.
Katagen
Środkowa faza cyklu wzrostu włosa lub rzęsy. Faza, w której cebulka rzęsy obumiera, rzęsa nie rośnie już, ale jeszcze nie wypada. W przypadku rzęs trwa około 2-3 tygodni.
Kępka rzęs
Jest to zbór pojedynczych rzęs ułożonych w wachlarz, aplikowanych w metodach objętościowych.
Kryształ do kleju
Podstawka kryształowa do wylewania kleju dzięki swojej chłodnej powierzchni pozwala na bardziej oszczędne wykorzystywanie kleju spowalniając jego wysychanie. Dzięki swojej wadze kryształ jest stabilny i wygodny podczas pracy.
Kształt oka a przedłużanie rzęs.
Kształt oka wpływa na dobór stylizacji i metody aplikacji. Dlatego ważne jest aby dobór przedłużanych rzęs był odpowiedni i indywidualny do kształtu oczu pod względem długości, grubości, podkręcenia i efektu. Nie można stworzyć jednej uniwersalnej metody stylizacji dla różnych oczu. Najczęściej występujące to oczy :
• Kształt migdał - ten kształt oczu jest idealny i najprostszy, ponieważ pasuje do niego każdy typ stylizacji i nie musimy odmawiać klientce jej koncepcji.
• Małe - w tym przypadku trzeba optycznie je powiększyć. Do małych oczu nie stosujemy długich rzęs, ponieważ jeszcze bardziej zmniejszyłyby oko, powstałby ciężki efekt, używamy rzęs krótkich i średniej długości od 5 mm do 10 mm najlepiej, rzęsy przy aplikacji kierujemy na zewnątrz, możemy zastosować skręt C,D.
• Duże - przedłużanie rzęs na oczach dużych nie jest też zbyt kłopotliwe, jednak należy pamiętać, że przy dużych oczach nie należy stosować również dużo dłuższych rzęs, gdyż możemy przerysować efekt i nie będzie on ładnie i estetycznie wyglądał. Unikamy długich rzęs w środkowej części oka, najlepiej użyć dłuższych rzęs za tęczówką by wydłużyć oko w stronę kącika zewnętrznego. W pierwszej części powieki możemy użyć łagodniejszego skrętu ,, C’’ a przy kąciku zewnętrznym mocniejszego skrętu np. ,, D’’
• Oczy szeroko osadzone - takie oczy są ustawione szeroko od środa nosa, więc musimy zadziałać przeciwnie czyli optycznie je zbliżyć do siebie. Nie stosujemy długich rzęs w kącikach zewnętrznych, najlepsze będą mocne skręty ,,C’’, ,,D’’, ,, L’’, rzęsy kierujemy bardziej na wprost niż na zewnątrz.
• Oczy blisko osadzone - postępujemy odwrotnie do oczu szeroko osadzonych mianowicie najlepiej sprawdzą się skręty ,,B’’ i ,,C’’. Nie stosujemy długich rzęs w kącikach wewnętrznych i na środku oka, wyciągamy kąciki zewnętrzny dłuższymi rzęsami.
• Oczy głęboko osadzone - ich charakterystykę możemy rozpoznać patrząc na klientkę z profilu. Oczy są dość schowane, zagłębione do środka twarzy. Aby je uwypuklić dobrze sprawdzą się tutaj mocne skręty „C”, „D”, „L+”. Dłuższe rzęsy w środkowej części oka, mocne skręty zamaskują opadającą powiekę.
• Oczy wypukłe- to oczy bardzo widoczne ze względu na ich ,, wyłupiastość ”. Unikamy rzęs długich na środkowej części powieki. Możemy zrobić dłuższe kąciki zewnętrzne, dobrze będą prezentowały się rzęsy krótkie o skrętach B, C, unikamy mocnych skrętów D i L, które mogą stworzyć efekt zaskoczonych oczu.
• Oczy z opadającą powieką - nie należy ich mylić z opadającym kącikiem co często się zdarza. Jedne z trudniejszych kształtów oczu do pracy przez stylistkę rzęs, ponieważ nadmiar skóry opada na powiekę. Kąciki zewnętrzne zakańczamy krótszymi rzęsami, używamy mocnych skrętów („D”, „L”, „L+”), aby zamaskować opadającą powiekę, na środkowej części powieki najlepiej sprawdzają się dłuższe rzęsy.
• Oczy z opadającymi kącikami - kąciki zewnętrzne skierowane są bardziej w dół w stosunku do kącików wewnętrznych, Nigdy nie stosujemy długich rzęs w kąciku zewnętrznym. Od połowy oka możemy zastosować mocniejszy skręt aby optycznie podnieść oko, unikamy prostych skrętów („J”, „B”).
• Oczy azjatyckie - rzęsy przy tego typu oczach są na pierwszy rzut oka niewidoczne, jednak Azjatki mają dość długie rzęsy których, nie widać pod nawisającą powieka wynikająca z ich specyfiki. Najlepiej pasuje skręt C,D i L+. Przy kącikach wewnętrznych najlepiej stosować skręt B, możemy użyć dłuższych rzęs.
Lampa do stylizacji rzęs
Lampa do stylizacji rzęs jest niezbędnym narzędziem pracy dla stylistek rzęs. Na rynku jest szeroki wybór lamp przeznaczonych do stylizacji. Najważniejsze przy wyborze lampy jest barwa światła. Najlepszą barwa jest barwa biała. Do wyboru mamy lampy z klasycznymi żarówkami i LED. Ważne, aby lampa miała regulację wysokości, nie rzucała cienia i dobrze oświetlała stanowisko pracy stylistki. Lampa powinna mieć regulację natężenia światła. Nowoczesne lampy są lekkie, ze składanym statywem i posiadają w zestawie torbę, idealną dla mobilnych stylistek lub do zabrania jej np. na mistrzostwa stylizacji rzęs.
Lash Foam – Pianka do rzęs
Szampon do mycia rzęs o konsystencji pianki, która idealnie nadaje się do przedłużanych rzęs. Pianka wnika między zagęszczone rzęsy, obciąża ich, jest bezzapachowa i nie podrażnia. Formuła szamponu nie wpływa na klej i jego wiązanie.
Mapka aplikacji – lash map
Mapka aplikacji nazywana też mappingiem służy do stworzenia planu stylizacji, aby odpowiednio dobrać grubość, długość rzęs oraz stworzyć odpowiednie modelowanie oka. Mapka aplikacji umożliwia precyzyjne przeprowadzenie zabiegu, ale również pomaga skrócić jego czas, co czyni z niego niezwykle atrakcyjne rozwiązanie zarówno dla klientek jak i stylistek. Mapping, czyli perfekcyjne rozrysowanie rzęs, pozwoli na zachowanie symetrii oraz określenie długości i kształtu włosków, dlatego powinien stanowić niezbędny element, poprzedzający profesjonalną stylizację.
Maski
Maski są niezbędnym narzędziem przy pracy stylizacji rzęs. Mogą chronić przed oparami kleju, drobnoustrojami chorobotwórczymi, zwiększają komfort pracy.
Dostępne na rynku maski to:
• maseczka chirurgiczna/medyczna,
• maska przeciw pyłowa
• maska antysmogowa
• maska z filtrami HEPA
• maski z filtrami węglowymi
• maski lakiernicze
• maski z wbudowanym wentylatorem zasilanym USB
Metoda stylizacji rzęs 1:1
Metoda przedłużania rzęs polegająca na doklejaniu jednej rzęsy synestetycznej do jednej rzęsy naturalnej w celu ich zagęszczenia, przedłużenia i przyciemnienia. Dzięki temu, możliwe jest optyczne powiększenie oczu oraz wydłużenie zewnętrznych kącików.
Metoda stylizacji rzęs 2-5D
Metoda przedłużania rzęs nazywana light volume – lekką objętością, polegająca na doklejaniu kępek rzęs syntetycznych do jednej rzęsy naturalnej w celu ich zagęszczenia, przedłużenia i przyciemnienia. Uzyskujemy efekt lekkich, puszystych aplikacji. Efekt końcowy zależy od zastosowanych grubości, skrętu rzęs syntetycznych oraz odpowiedniego doboru modelowania.
Metoda stylizacji rzęs 2:1
Metoda przedłużania 2:1 inaczej nazywana 2D rzęs polegająca na doklejaniu dwóch rzęs syntetycznych do jednej rzęsy naturalnej w celu ich zagęszczenia, przedłużenia i przyciemnienia. Dzięki temu, możliwe jest optyczne powiększenie oczu oraz wydłużenie zewnętrznych kącików.
Metoda stylizacji rzęs 6-12 D
Metoda nazywana Volume lub Hyper Volume polegająca na doklejaniu od 6 do 12 rzęs w kępce do jednej naturalnej. W zależności od użytych grubości, długości i podkręcenia możemy uzyskać efekt od mocno zagęszczonych rzęs aż po bardzo mocne stylizacje na wyjątkowe okazje.
Mikroszczoteczki
Bez włóknowe aplikatory, bardzo małych rozmiarów do czyszczenia rzęs oraz linii brzegowej powieki. Używane również do nakładania preparatów bezpośrednio na rzęsy. Występują w różnych wielkościach główek szczoteczek.
Modelowanie oka
Jest to metoda doboru skrętu, długości, grubości oraz koloru rzęs syntetycznych aby odpowiednio wymodelować oko. Dzięki modelowaniu można uzyskać wiele efektów – od naturalnych po mocne wieczorowe stylizacje. Dzięki odpowiedniemu modelowaniu można wyrównać niewielkie asymetrie oczu i optycznie je powiększyć lub korygować ich rozstaw.
Nużyca
Choroba oczu wywołana przez pasożyta zwanego nużeńcem. Jest bardzo powszechna, ponieważ nosicielem nużeńca jest większość dorosłych. Nużeniec żeruje w torebkach włosowych i gruczołach łojowych, odżywia się lipidami oraz łojem skóry. Największe ilości nużeńca w okolicach oczu, nosa na czole brodzie w bruździe nosowo-wargowej. Do zarażenia się może dojść podczas bezpośrednie kontaktu z chorym człowiekiem, dotykanie tych samych przedmiotów co osoba chora. Zwiększone ryzyko zakażenia istnieje zwłaszcza podczas korzystania z usług kosmetycznych i fryzjerskich.
Nylonowe szczoteczki
Szczoteczki wykonane z nylonowego włókna. Bardzo dobrze rozczesują rzęsy. Używane w trakcie zabiegu przedłużania rzęs i do pielęgnacji po zabiegowej.
Octanisept
Środek do dezynfekcji OcteniSept do stosowania na rany, błonę śluzową i skórę.
• wszechstronne zastosowanie dezynfekcyjne
• wspomaga leczenie grzybicy i martwic
W stylizacji rzęs używany jest jako płyn przyspieszający pracę kleju. Nakładany jest mikro szczoteczką na pasek sztucznych rzęs.
Odstęp od powieki
Aplikując sztuczne rzęsy należy zachować ok 1mm od powieki. Jeżeli rzęsy będą zaaplikowane za blisko, same rzęsy lub klej mogą podrażniać powiekę powodując dyskomfort, uczucie swędzenia lub nawet stan zapalny. Zbyt dalekie przyklejenie rzęsy od brzegu powieki sprawi, że będzie ona wyglądać nieestetycznie, odstęp będzie się powiększać wraz ze wzrostem rzęsy naturalnej. Rzesy mogą się „wykręcać” i drażnić klientkę.
Osad na butelce kleju do rzęs
Biały osad na butelce kleju może pojawić się, kiedy butelka kleju jest nieszczelna.
Paletka do rzęs
Paletka do rzęs inaczej nazywana jest holder lub lash holder. Służy do przyklejenia pasków rzęs różnej długości, potrzebnych do wykonania aplikacji.
Pęseta do separacji rzęs
Pęsety do separacji rzęs są zazwyczaj proste lub w kształcie litery L. Służą do odseparowania pojedynczej rzęsy, aby mogła być przedłużona wybraną techniką.
Pęseta dwustykowa
Rodzaj pęsety, która przy zaciśnięciu powoduje styk tylko czubka pęsety, a przy mocniejszym nacisku styk się dopełnia i następuje zacisk na całej długości styku.
Pęseta jednostykowa
Jest to rodzaj pęset, które przy zaciśnięciu powoduje styk pęsety na całej długości jednocześnie. Moc zacisku zależy od użytej siły.
Pęsety do stylizacji rzęs
Specjalne pęsety w różnych kształtach do tworzenia kępek, chwytania oraz aplikowania rzęs. Wyróżniamy pęsety separacyjne oraz pęsety do aplikacji.
Pielęgnacja rzęs
48h po aplikacji nie zaleca się nadmiernego kontaktu z wodą , zaparowanych łazienek i sauny, solarium.
Płatki pod oczy
Produkt do separacji rzęs. Płatki mogą mieć różne kształty. Charakteryzują się głównie delikatną powierzchnią i z łatwością schodzą z dolnej powieki dzięki warstwie kolagenowej.
Podklejanie rzęs
Separacja rzęs górnych od dolnych. Niezbędna czynność w przygotowująca rzęsy do ich przedłużania. Zapobiega sklejeniu rzęs górnych z dolnymi.
Podkład medyczny
W stylizacji rzęs jednorazowy podkład medyczny używany do przykrywaniu łózek kosmetycznych. Zapewnia to higieniczne warunki pracy stylistki i klientki.
Poduszka do stylizacji rzęs
Specjalnie wyprofilowana poduszka do stylizacji rzęs. Zapewnia komfort klientce poprzez uniesienie głowy. Płaska powierzania z boku sprawia, że stylistka ma przestrzeń na oparcie nadgarstków. Poduszki do stylizacji rzęs często posiadają kieszenie boczne na niezbędne narzędzia.
Polimeryzacja
Reakcja, w wyniku której związki chemiczne o małej masie cząsteczkowej zwane monomerami lub mieszanina kilku takich związków reagują same ze sobą, aż do wyczerpania wolnych grup funkcyjnych, w wyniku czego powstają cząsteczki o wielokrotnie większej masie cząsteczkowej od substratów, tworząc polimer. Kleje do rzęs należą do grup cyjanoakrylowych, co oznacza, że istotną rolę w ich funkcjonowaniu odgrywa wilgotność powietrza. Zbyt wysoka wilgotność przyspiesza polimeryzację kleju – wtedy klej wysycha szybciej. Zbyt niska wilgotność z kolei wydłuża czas schnięcia. Na polimeryzację kleju wpływa temperatura otoczenia oraz wilgotność.
Primer
Preparat reagujący z klejem do rzęs, zwiększający przyczepność rzęsy syntetycznej do rzęsy naturalnej.
Proteza rzęsowa
Jednym z rozwiązań dostępnych w zakresie stylizacji, dzięki któremu możliwe jest zyskanie pięknej oprawy oka, są
protezy rzęsowe. Pozwalają one na wypełnienie przerw w linii rzęs, a tym samym zyskanie zachwycającego, kobiecego
spojrzenia, którym pragnie cieszyć się każda z nas.
Proteza rzęsowa, nazywana również mostkiem, stosowana jest m.in. w sytuacji, gdy w konsekwencji przebytej choroby,
dochodzi do wystąpienia ubytków, które są nie tylko problemem estetycznym, ale również powodem dyskomfortu,
szczególnie u kobiet. Dzięki mostkom, możliwe jest odzyskanie atrakcyjnego spojrzenia oraz pewności siebie.
Próżniowy pojemnik na klej
Pojemnik na klej, hermetycznie zamykany wysysa tlen poprzez naciśnięcie i przytrzymanie przycisku press. Pojemnik chroni przed wilgocią i promieniami słonecznymi
Przyspieszacz do kleju
Preparat przyśpieszający pracę kleju. Aplikuje się go przy pomocy mikro szczoteczki bezpośrednio na pasek rzęs.
Puszystość aplikacji
Puszystość aplikacji to wizualny efekt lekkich, gęstych rzęs. Można go uzyskać poprzez odpowiednie rozłożenie kępek rzęs oraz odpowiednią ich ilość. Istotnym czynnikiem jest też wielkość nóżki kępki. Im krótsza nóżka, tym wachlarz rzęs jest bardziej rozwarty a aplikacja bardziej puszysta.
Remover
Preparat do całkowitego usuwania rzęs syntetycznych. Ma za zadanie rozpuścić wiązanie kleju. Może mieć konsystencję żelu, kremu lub płynu.
Rodzaje rzęs syntetycznych:
• Silk – rzęsy poliestrowe, które mają jedwabisty połysk stąd ich nazwa. Ze względu na połysk stosowane są w mocnych stylizacjach jak Russian Style lub Hollywood Style.
• Mink – rzęsy poliestrowe, matowe. Są to rzęsy, które wyglądają na grubsze ze względu na głębszą czerń bez odbicia światła jak to jest w przypadku rzęs silk. Popularne do każdej metody rzęs szczególnie polecane do naturalnych stylizacji ze względu na matowe wykończenie. Porowata powierzchnia sprawia, że łączenie z klejem jest trwalsze i aplikacja dłużej utrzymuje się na rzęsach naturalnych.
• Cashmere – rzęsy poliestrowe inaczej nazywane flat, są lekko spłaszczone u nasady. Bardzo dobrze przylegają do rzęsy naturalnej. Często polecane do metody 1:1.
Rzędowanie rzęs przy pomocy taśmy
Metoda separacji rzęs przy pomocy taśmy silikonowej. Jest to sposób na szybkie i dokładne separowanie rzędów.
Rzędowość
U wielu osób linia rzęs jest dość nieregularna, ponieważ zwykle rosną one w kilku rzędach. W przypadku naturalnej oprawy oka jest to całkowicie normalne, jednak przy zabiegach przedłużania konieczne jest zadbanie o tzw. rzędowość
rzęs.
Dzięki dbałości o ten aspekt, możliwe będzie wykonanie zachwycającej stylizacji, która będzie pozbawiona nierówności, mogących wpływać na estetykę oprawy oka. Jest on niezwykle ważnym elementem, który powinien być wzięty pod uwagę podczas każdego zabiegu.
Zadbanie o rzędowość rzęs pozwala na uzyskanie naturalnego efektu oraz zniwelowanie różnicy w ich długości, charakterystycznej dla ich naturalnej wymiany, pozwalając na przedłużenie efektu stylizacji.
Rzęsy Mink
Rzęsy matowe, łatwiejsze w doklejaniu do rzęsy naturalnej. Mają porowatą powierzchnię, dzięki czemu wykonane nimi aplikacje powinny być trwalsze.
Rzęsy objętościowe
To potoczna nazwa na rzęsy używane do metody objętościowej czyli takiej w której doklejana jest więcej niż jedna rzęsa syntetyczna do naturalnej za pomocą kępek lub tzw. wachlarzy. Ciekawą alternatywą dla klasycznej metody przedłużania, coraz częściej wybieraną przez kobiety, jest właśnie tzw. objętościówka. Dzięki niej, rzęsy będą wyjątkowo podkreślone i uwydatnione, bez ryzyka znacznego obciążania powiek. Wspomniana metoda polega na zagęszczeniu rzęs przy pomocy specjalnych kępek włosków, wykonanych z niezwykle lekkich materiałów, które zapewniają komfort noszenia, bez ryzyka uszkodzenia naturalnej oprawy oka. Rzęsy objętościowe to metoda, dzięki której możliwe jest uzyskanie gęstej i jednolitej, a zarazem subtelnie podkreślonej oprawy oka, a tym samym zachwycającego spojrzenia, które jest wizytówką każdej kobiety.
Rzęsy z norki
Rzęsy z norki pozyskiwane są z futer norki syberyjskiej. Jest to futro naturalne i może być silnym alergenem. Rzęsy wykonany z naturalnego futra mogą się odkształcać pod wpływem warunków atmosferycznych.
Separacja rzęs
Jest to zabieg, który wykonywany jest przed stylizacją rzęs aby oddzielić rzęsy górnej powieki od rzęs dolnej powieki. Do separacji używane są taśmy medyczne np. piankowe, silikonowe lub płatki hydrożelowe.
Silikonowe szczoteczki
Szczoteczki do przeczesywania rzęs wykonana z miękkiego, elastycznego, antyalergicznego silikonu. Wielokrotnego użytku. Można dezynfekować preparatem na bazie silikonu.
Silikonowe taśmy
Medyczne taśmy silikonowe w stylizacji rzęs służą do odseparowania rzęs dolnych i górnych oraz do „podciągania” powieki na czas aplikacji, aby ułatwić dostęp do rzęs w kącikach. Taśmy silikonowe są hypoalergiczne, nie powodują podrażnień, lekko odklejają się od delikatnej skóry wokół oczu zapewniając równocześnie niezawodną przyczepność. Taśma silikonowa daje możliwość kilkukrotnej zmiany położenia bez utraty przyczepności. Taśma silikonowa jest „oddychająca”, perforowana, łatwa do dzielenia bez użycia nożyczek.
Sklejka
Sklejenie się poszczególnych kępek rzęs. Sklejenie się rzęs jest nieprawidłowością w aplikacji. Może powstać przez nieumiejętne dobranie kleju do warunków w miejscu pracy, za szybkie aplikowanie kępek lub nieprawidłową separację.
Skręty rzęs
Rzęsy mogą mieć różne skręty, które mają wpływa na efekt stylizacji. Wyróżniamy skręty główne: B C D L M. Mogą pojawić się też skręty pośrednie np. DD lub D+, czyli bardziej podkręcone wersje skrętu D. Występują też skręty mieszane np. LC.
Speed-up – przyspieszacz do kleju
Płyn przyspieszający pracę kleju. Produkt na bazie alkoholu. Aplikować na pasek z rzęsami za pomocą szczoteczek typu: microbrush lub aplikatorów bezwłóknowych
Stacja pogodowa
Niezbędne narzędzie w pracy stylistki rzęs. Stacja pogodowa informuje przede wszystkim o wilgotności i temperaturze, czyli o czynnikach mających wpływ na polimeryzację kleju. Stacje pogody mają również zegar, budzik, kalendarz. Na rynku dostępne są modele podstawowe oraz bardziej zaawansowane technologicznie z czujnikami zewnętrznymi oraz dotykowymi wyświetlaczami.
Swan (pęseta)
Rodzaj pęset z szerszym czubkiem nazywany swan, łabędź lub kopytko. Polecana przy metodach objętościowych.
Swędzenie po aplikacji rzęs
Dyskomfort w postaci swędzenia powieki po aplikacji rzęs może mieć różne przyczyny. Może być to reakcja alergiczna na klej lub inny zastosowany przy zabiegu płyn. Może być też działanie drażniące mechaniczne, np. nie odpowiednie zachowanie odstępu od powieki, kleje się poszczególnych kępek lub za duża ilość kleju.
Szampon do rzęs
Szampon do rzęs to specjalny preparat do czyszczenia rzęs naturalnych przed wykonaniem aplikacji rzęs oraz do codziennej pielęgnacji rzęs przedłużanych. Szampon zwykle występuje w pojemniku pianotwórczym, dzięki któremu powstała piana nie dostaje się do oka klientki i nie sprawia dyskomfortu. S Formuła powinna być bezzapachowa lub z zapachem, który nie powoduje podrażnień. Szampony mają działanie bakteriobójcze i oczyszczające. Do nakładania szamponu można użyć specjalnych pędzelków lub zwykłych aplikatorów welurowych.
Taśma papierowa
Taśma papierowa wykonana z mikroporowatej włókniny. Stosowana do podklejania górnych powiek przy aplikacji rzęs. Przepuszcza powietrze, hypoalergiczna. Ułatwia pracę stylistki w momencie, kiedy klientka ma opadającą powiekę.
Taśma perforowana
Taśma perforowana wykorzystywana w aplikacji rzęs. Dzięki perforacji łatwo odkleja się od skóry, nie powodując podrażnień.
Taśma piankowa
Medyczna taśma używana w trakcie zabiegu stylizacji rzęs głównie do separacji rzęs górnych i dolnych.
Technika stylizacji rzęs
Odnosi się do techniki ściągania sztucznych rzęs z paska i tworzenia kępki w metodach objętościowych.
• technika bujana – przy pomocy pęsety chwytamy odpowiednią ilość włosków i lekko zaciskając pęsetę przy minimalnym ruchu tworzymy wachlarz rzęs. Technika polecana od mniejszych do większych objętości.
• technika drapana – polega na delikatnym naderwaniu odpowiedniej ilości rzęs z paska kleju przy jednoczesnym pozostawieniu nóżki rzęs na pasku i lekkim drapaniem rozłożeniu wachlarza rzęs. Technika polecana od mniejszych do większych objętości.
• technika przekładana – polega na oderwaniu z paska rzęs pęsetą odpowiedniej ilości włosków i przełożeniu ich obok na pasek kleju lub specjalne paski do przekładnia 3M i stworzeniu symetrycznej kępki. Technika polecana od mniejszych do większych objętości.
• technika szarpana technika - polegająca na chwyceniu rzęs z brzegu paska i ruchem szarpnięcia ściągnięcia dwóch rzęs z paska. Technika przeznaczona do metody 2D.
• technika w opuszkach palców - technika polegająca na oderwaniu pęsetą odpowiedniej ilości rzęs z paska i stworzeniu kępki rzęs przy pomocy opuszków palców. Technika polecana przy metodach objętościowych.
Telogen
Ostatnia faza zrostu włosów lub rzęs. Martwa rzęsa wypada i zostaje wypchnięta przez nową, która jest w stanie Anagenu.
Ubytek rzęs
Ubytek rzęs może mieć różne podłoże:
• Zaburzenia endokrynologiczne
• Alergia na kosmetyki
• Osłabienie i spadek odporności
• Choroby oczu
• Mechaniczne np. mocne tarcie podczas demakijażu
• Łysienie plackowate
• Przebyta chemioterapia
• Niektóre leki
• Okres menopauzy
• Nieumiejętnie wykonane zabiegi przedłużania rzęs, laminacji lub henny.
Welurowe aplikatory
Bezwłóknowe aplikatory służące do czyszczenia naturalnych rzęs przed zabiegiem oraz mogą służyć do usuwania makijażu oczu przy przedłużanych rzęsach, ze względu na precyzyjny, ścięty kształt główki aplikatora.
Zaczerwienione (czerwone) oczy po aplikacji
Zaczerwienienie po aplikacji może wystąpić z różnych przyczyn. Może być to reakcja alergiczna na użyte produkty, za blisko podklejone płatki/taśmy separacyjne drażniące gałkę oczną.
Zapalenie spojówki
Jest to jedna najczęstszych dolegliwości, jakie dotykają nasze oczy. Zapalenie spojówek może przebiegać jako izolowane zapalenie o różnej etiologii (infekcyjnej lub nieinfekcyjnej) lub jako składowa ogólnoustrojowej infekcji np. zapalenie spojówek towarzyszące wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Najbardziej typowym objawem zapalenia spojówek jest tzw. objaw czerwonego oka, który objawia się jego przekrwieniem. Należy jednak odróżniać przekrwienie spojówkowe od przekrwienia rogówkowego. Zapalenie spojówkowe może mieć różne przyczyny i w zależności od nich wyróżniamy :
• bakteryjne zapalenie spojówek
• wirusowe zapalenie spojówek
• alergiczne zapalenie spojówek
• zapalenie spojówek wywołane przez zespół suchego oka
• grzybiczne zapalenie spojówek
Zespół suchego oka
Schorzenie polega na niedostatecznym wydzielaniu łez lub zaburzeniach w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego. Leczenie zespołu suchego oka skupia się na przywróceniu prawidłowego nawilżenia oczu. Zespół suchego oka, czyli zaburzenia filmu łzowego może być prowokowany przez mała ilość łez lub też przez ich nieprawidłowy skład. Zdiagnozować przyczynę może lekarz po dokładnym zbadaniu oczu. Wtedy też można podjąć decyzję o sposobie leczenia zespołu suchego oka, co będzie w danym przypadku najlepsze.