Przygotowanie naturalnych rzęs do zabiegu przedłużania i zagęszczania rzęs jest bardzo ważnym etapem w przebiegu prawidłowej aplikacji rzęs, aby móc później cieszyć się piękną i długotrwałą aplikacją. Po dokładnym oczyszczeniu rzęs z resztek makijażu przychodzi czas na użycie takich preparatów jak cleaner i primer. Aby dobrze poznać ich zastosowanie, ważne jest poznanie ich składów. Nie jest to tajemnicą, gdyż każda z firm ma napisany skład preparatów (tudzież powinna je mieć :)). Wiele stylistek rzęs niestety ma problem z odróżnieniem tych preparatów, a także ich sposobem użytkowania. Zdarza się, że niektóre firmy w opisie swoich produktów zawierają błąd, mianowicie piszą ,,primer służy do odtłuszczania rzęs naturalnych”, co nie jest prawdą.

Cleaner – preparat do oczyszczania

Na pierwszy ogień weźmy cleaner. Jak sama nazwa wskazuje clean z ang. oznacza czyścić, myć. Preparat ten służy do oczyszczenia i odtłuszczenia rzęs naturalnych z substancji oleistych zawartych w kosmetykach, naturalnego sebum, łoju. W skład cleanera wchodzą: woda, alkohol, AA, silane.

  • Na pierwszym miejscu występuje woda. Oznacza to, że jest jej najwięcej w preparacie i odpowiada za rozpuszczenie reszty składników.
  • Kolejny jest alkohol, który ma za zadanie oczyszczenie rzęs z tłustych substancji, odparowanie wody i pozostawienie suchej rzęsy.
  • AA to tzw. kwas arachidonowy, który w kosmetyce pełni funkcję substancji zmiękczającej.
  • Silane to związki krzemu z wodorem. Znajdują zastosowanie przy modyfikacji powierzchni wypełniaczy nieorganicznych i barwników, co powoduje, że stają się one hydrofobowe, hydrofilowe, oleofobowe.
Lampa Glamcor
primer do rżęs

Primer – preparat zwiększający przyczepność

Primer z ang. podkład, środek, który na celu ma zwiększyć przyczepność aplikowanych rzęs oraz przyśpieszyć wiązanie kleju. W jego skład wchodzi: woda, PVP , etanol i w zależności od producenta inne substancje np. zapachowe.

  • Woda znowu występuje tutaj na pierwszym miejscu. Tak jak w cleanerze jest jej najwięcej.
  • Kolejny składnik to PVP, czyli poliwinylopirolidon. Ta substancja jest niezwykle ważna, ponieważ posiada funkcje wiążące. Primer pokrywa rzęsy cienką warstwą polimerów – gdy przyklejamy sztuczną rzęs do naturalnej, cząsteczki się gwałtownie polimeryzują tworząc trwałe i spójne wiązanie.
  • Etanol to alkohol, który w preparacie pełni funkcję rozpuszczająca dla PVP.

Stosowanie cleanera i primera

Po porównaniu tych dwóch preparatów i poznaniu ich składów, na pewno niezbędny z nich do użycia przed każdą aplikacją jest cleaner z tego względu, że jeśli nie oczyścimy naturalnych rzęs klientki, rzęsy syntetyczne nie będą się dobrze trzymały. Natomiast co do primera i konieczności stosowania lub jej braku to zdania wśród stylistek są podzielone. W okresie letnim raczej jest rzadko stosowany ze względu na wysokie temperatury oraz suchość powietrza, a jak wiadomo, żeby proces polimeryzacji zaszedł, potrzebna jest odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu, którym pracujemy.

Autor: Justyna Reginiak Instruktor Taida Niklas Lash Collections Kraków

Podobne wpisy