Czy należy myć rzęsy przedłużane? Czy możemy myć okolice oczu po aplikacji rzęs? Odpowiedz brzmi – oczywiście! Odpowiednia dbałość o higienę oczu jest niezbędna, a przy stylizacji rzęs obowiązkowa. Należy pamiętać o tym, że po aplikacji rzęsy nie mogą mieć kontaktu z wodą jedynie przez 48 h. Po upływie tego czasu rzęsy myjemy codziennie.

Czynniki, które sprawiają, że higiena oczu jest konieczna

Na brzegu powieki oraz w szczelinach międzyrzęsowych po całym dniu aktywnego funkcjonowania, zbierają się różne zanieczyszczenia. Mowa tu nie tylko o zanieczyszczeniach fizjologicznych takich jak: łój skórny, czyli sebum, złuszczający się martwy naskórek, ropa, którą możemy często zauważyć rano po przebudzeniu, czy resztki kosmetyków. Mam na myśli również zanieczyszczenia środowiska, kurz, alergeny oraz groźne dla oczu patogeny.

Niewłaściwa dbałość o higienę oczu może powodować: podrażnienia, infekcje, uczucie dyskomfortu, ale może też dojść do wywołania poważniejszych problemów i chorób oczu takich jak:

 • nużeniec,
 • zapalenie brzegu powieki,
 • jęczmień,
 • gradówka,
 • zapalenie spojówek,
 • zapalenie rogówki,
 • zatkanie gruczołów powiekowych.

Jak właściwie dbać o higienę powiek i ich brzegi?

 • Powinnyśmy używać kosmetyków specjalnie do tego przeznaczonych. Przy przedłużonych rzęsach należy pamiętać, aby nie były to kosmetyki “tłuste”. Zatem mleczka do demakijażu czy płyny dwufazowe zawierające olejki muszą zostać wyeliminowane.  Jeżeli wcześniej byłaś użytkowniczką takich produktów, możesz zastąpić je płynem micelarnym do demakijażu okolic oczu. W celu dokładnego umycia rzęs i brzegu powieki, zalecane jest stosowanie specjalnie przeznaczonych do tej czynności szamponów do rzęs. Taki szampon możesz nabyć u swojej stylistki.
blog przedłużanie rzęs
 • Musimy pamiętać, aby zrezygnować z bawełnianych płatków kosmetycznych, ponieważ ich włókienka mogą zahaczać o rzęsy syntetyczne i wyrywać je razem z naturalną rzęsą lub w mniej drastycznej wersji – zwyczajnie pozostawić włókienka na naszych pięknych wachlarzach rzęs.
 • Ważna jest także technika, czyli sposób w jaki będziemy wykonywały proces higieny oczu. Należy pamiętać, że nigdy nie ciągniemy oraz nie pocieramy “na boki” naszych rzęs. Przy tak wykonywanej czynności ryzykujemy utratę stylizacji razem z naturalnymi rzęsami. Czyszczenie musi być wykonywane dokładnie i jednocześnie delikatnie w kierunku od góry do dołu przy zamkniętej powiece. Moczymy rzęsy bez żadnych obaw, następnie nakładamy szampon i delikatnie (palcami lub specjalnym pędzelkiem) wprowadzamy go w szczeliny międzyrzęsowe i spłukujemy.
 • Trzeba pamiętać o systematyczności, ale nie ma potrzeby wykonywania takiego czyszczenia częściej niż raz dziennie. 
  Wystarczy, że przykładowo rano opłuczemy rzęsy letnią wodą, a wieczorem wykonamy dokładną kąpiel rzęs. Częstą obawą klientki przed myciem rzęs jest to, że utraci ona swoją piękną stylizację. Bez obaw! Przy prawidłowo wykonanej aplikacji nie ma prawa nic takiego się wydarzyć. Wręcz przeciwnie. Wszelkie zanieczyszczenia, pot i sebum mogą spowodować pogorszenie się trwałości aplikacji.
  Dbajmy o piękny wygląd naszych rzęs, nie zapominając o zdrowiu naszych oczu!

  blog przedłużanie rzęs

   

   

         Autor: Aleksandra Gwizdka, Instruktor Taida Niklas Lash Collections Łódź

  Podobne wpisy