Zabieg przedłużania i zagęszczanie rzęs, jak już wiemy, polega na doklejeniu rzęsy lub rzęs syntetycznych do jednej naturalnej. Jednak cała istota zabiegu nie ogranicza się jedynie do tejże funkcji. Niezbędnym elementem jest tutaj wymodelowanie oka przy zastosowaniu różnych technik. Aby dojść do perfekcji, stylistki nieraz przez lata uczą się tej sztuki, gdyż wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Liczne wyjazdy na szkolenia, jak i wieloletnia praktyka z biegiem czasu przynoszą oczekiwany rezultat.

Czasem zastosowanie się do wyuczonego schematu nie przyniesie efektu, gdyż każda z nas jest niepowtarzalna i do każdej należy podejść bardzo indywidualnie.

Dlaczego tak ważna jest umiejętność doboru rzęs do oka klientki? Powiedziałabym, że jest to niezwykle ważne w tej profesji, gdyż piękną stylizacją możemy w magiczny sposób odmienić wizerunek każdej kobiety, a tą niewłaściwą wręcz uwydatnić jej mankamenty.

blog przedłużanie rzęs

Pierwsze wrażenie metodą oceny oczekiwań klientki

Co należy zrobić, żeby klientki wychodziły od nas zadowolone i tym samym, żebyśmy miały satysfakcję z wykonanej usługi?
 Jest kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować w swojej pracy.

Będąc wieloletnim praktykiem w tej branży, już przy pierwszym kontakcie z klientką staram się trafnie rozpoznać w jakiej stylizacji będzie się czuła dobrze. Przykładowo – przychodzi do mnie blondynka o delikatnej urodzie, patrząc na nią mogę ocenić, że raczej nie lubi zbyt mocnego makijażu i z pewnością dobrze poczuje się w rzęsach, które będą współgrały z jej twarzą. Z kolei odwrotna sytuacja dotyczy klientki, która już na pierwszy rzut oka lubi zwracać na siebie uwagę, ma np. mocno podkreślone brwi, mocniejszy makijaż, czy wyróżnia się strojem. Paniom o bardziej wyrazistym wyglądzie można zaproponować nieco bardziej spektakularny efekt i zapewne one od nas tego oczekują. Ważne jest to, aby wszystko ze sobą współgrało, aby rzęsy były ozdobą każdej twarzy. Należy pamiętać, że z niczym nie wolno przesadzić i nawet jeśli rzęsy są wyraziste, to zasada jest taka, że stylizacja nie może przyćmiewać reszty twarzy…

blog przedłużanie rzęs

Rozmowa – najprostszy sposób, by poznać preferencje klientki

Kolejnym krokiem jest przejście do wywiadu z klientką. Po zapoznaniu się z jej preferencjami odnośnie oczekiwanego efektu przechodzę do dokładnej analizy kształtu oka, wyglądu rzęs naturalnych oraz ich obecnej kondycji. Poprzez analizę oka biorę pod uwagę jego:

 • wielkość
 • kształt
 • głębokość osadzenia
 • stopień rozstawienia oczu itd.

Zawsze podczas wywiadu pierwszym pytaniem, które zadaję jest to, czy klientka miała już wcześniej wykonywany zabieg, czy rzęsy będzie nosiła po raz pierwszy. Mając to na uwadze i wiedząc, że rzęsy będą zakładane pierwszy raz, staram się dobrać delikatniejszą aplikację po to, aby klientka nie doznała szoku, gdyż każda kolejna aplikacja może być już mocniejsza. Klientce, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia ze sztucznymi rzęsami, pierwszy raz będzie jak najbardziej satysfakcjonujący, gdyż żaden tusz, nawet ten najlepszy nie da takiego efektu, jak przedłużone i zagęszczone rzęsy.

Stylizacja rzęs dopasowana do kształtu oka

Wracając do omawiania cech oczu, kluczowym założeniem jest to, żeby zawsze poprzez stylizację i modelowanie oka dążyć do osiągnięcia idealnego kształtu, czyli tzw. migdału. Gdy oko jest bardzo okrągłe, wówczas wskazane jest wydłużenie kącików po to, aby zmienić nieco jego kształt, właśnie w kierunku migdału. Z kolei odwrotną sytuację mamy w przypadku oczu bardzo wąskich i takich, przy których stylizacja na kocie oko dodatkowo je wyciągnie, zamiast nieco otworzyć. Tutaj można zastosować stylizację “owal” polegającą na ulokowaniu najdłuższych rzęs po środku powieki, a czym bliżej kącików tym bardziej należy zejść z długości, nawet do 7-8 mm. Podczas oceny wielkości oka należy szczególnie uważać, żeby nie pomniejszyć go dodatkowo przez zbyt długie rzęsy, czy zbyt lekkie podkręcenie, które może nam zamknąć oko lub sprawić wrażenie obciążonego. To samo tyczy się zbyt dużej objętości, przy małych oczach, zdecydowanie należy z tym uważać.

Oczy płytko i głęboko osadzone

Doskonałym przykładem na to, jak pięknie możemy wymodelować oko, a nawet zmienić wyraz całej twarzy, jest zetknięcie się z oczami osadzonymi bardzo płytko, bądź głęboko.

 • Przy oku tzw. wypukłym z pewnością możemy zastosować jedynie rzęsy krótkie, które jeszcze bardziej nam tego oka nie wyciągną do przodu. Wybór mocniejszej objętości może okazać się strzałem w dziesiątkę, gdyż czarna tafla rzęs sprawi wrażenie głębi.
 • Odwrotnie postąpimy przy oku głęboko osadzonym. Tutaj możemy śmiało dać rzęsy dłuższe, gdyż długość ginie na takim oku. Odradzamy dużą objętość, ponieważ czerń jedynie pogłębi i dodatkowo schowa nam oko do środka i nawet wskazane jest, aby mieszać kolory, np. czarny z brązem lub postawić na sam brąz.

Kolor rzęs a efekt stylizacji

Pozostając przy temacie brązu, chcę dodać, że ten kolor świetnie sprawdzi się u bardzo jasnych blondynek o delikatnej urodzie, rudowłosych, jak też w przypadku starszych pań mających wyraźne zmarszczki w okolicy oczu. Kolor czarny nieraz może przytłaczać, stąd też podobnie jest z kolorem włosów, z biegiem lat kobiety wolą postawić na jaśniejsze tony, co je z pewnością odmłodzi.

Podobnie jest w przypadku rzęs, gdyż brąz odświeży spojrzenie, odejmie lat. 
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że właściwą stylizacją możemy nawet optycznie oddalić od siebie, czy przybliżyć do siebie oczy. Ta wiedza przydaje się w przypadku oczu daleko od siebie rozstawionych lub położonych zbyt blisko.

Przedłużanie rzęs przy asymetrii oczu

Pozostając przy temacie “korygowania” niedoskonałości, warto wspomnieć o  asymetrii.
 Asymetria oczu to problem, który występuje dość rzadko, jednak ma swoje miejsce. Taka aplikacja często nie jest łatwa, ale umiejętnie wykonana w znacznym stopniu korzystnie wpłynie na wygląd całej twarzy. Mało tego, poprawi to samopoczucie klientki, a tym samym podniesie jej samoocenę. Zaznaczę tylko, że w tej sytuacji na obu oczach wykonujemy nieco inną stylizację, tak żeby jak najbardziej zbliżyć oczy do siebie.

blog przedłużanie rzęs
blog przedłużanie rzęs

Podkręcenie rzęs – realny efekt

Kolejnym ważnym do omówienia aspektem jest podkręcenie rzęs. Jeśli o to chodzi, ja w swej pracy stosuje zasadę, w myśl której sprawdzam, jak wyglądają rzęsy naturalne z profilu. Jeśli rzęsy rosną w dół czy są bardzo proste, wówczas najlepiej sprawdzi się mocniejsze C, D lub L. Nasze klientki bardzo często przychodząc do nas proszą o rzęsy długie aż do nieba, gęste i podkręcone. Pokażmy im jakie są realne możliwości i ograniczenia wynikające z ich naturalnych rzęs. Wydłużając rzęsy stosuje się zasadę  przedłużenia o 30%, a w wypadkach rzęs grubszych i mocnych nawet do 50% długości rzęs naturalnych.

Oczekiwania vs. rzeczywistość

Po omówieniu cech oczu i tego, jakie są ogólne wytyczne, niezwykle istotne jest to, żeby podczas wywiadu przeprowadzonego z klientką zapytać ją, czego oczekuje od naszej stylizacji, bądź dlaczego zdecydowała się na usługę akurat tutaj. Na czym jej zależy, czy potrzebuje rzęs na co dzień, aby ułatwić sobie funkcjonowanie, czy wybiera się na urlop lub niebawem ma ważną imprezę. Odpowiedź na tego typu pytania często wiele nam sugeruje. Panie przychodzące po raz pierwszy czasem pokazują mi zdjęcia stylizacji i jak wiadomo – nie zawsze jest to możliwe do wykonania ze względu na ograniczenia wynikające z ich rzęs. Jednakże przynajmniej wiem, czego taka klientka oczekuje. Zatem pokazywanie zdjęć jest jak najbardziej na tak, przynajmniej po to, aby uniknąć rozczarowania i aby obie strony były jak najbardziej zadowolone.

Autor: Julita Rajkowska Instruktor Taida Niklas Lash Collections Białystok

Podobne wpisy

One thought on “Jaka stylizacja rzęs do typu urody klientki?

 1. Lubiana pisze:

  Świetny artykuł. Przeczytałam wiele blogów, ale tu mam wszystko w pigułce. Dziękuje , że mi pomogliście.
  Wiem, że ten komentarz się nie pojawi, ale i tak dziękuje

Comments are closed.