Odżywki do rzęs są powszechnie dostępne. Ich dobór i informacje o ich stosowaniu są już owiane większą tajemnicą. Zanim zdecydujesz się na sięgnięcie po pomoc w postaci odżywek, zapoznaj się z poniższym artykułem.
Powszechnie stosowane metody do stymulacji wzrostu rzęs
- Warto podkreślić, że doustna suplementacja jest zawsze dobrą alternatywą, zwłaszcza ta, która w składzie ma biotynę (witaminy H i B7). Wpływa ona pozytywnie nie tylko na stan naszych przydatków skórnych (tj. włosy, skóra, paznokcie), ale również na nasze pozytywne samopoczucie i wygląd. Suplementację doustną możesz stosować podczas noszenia sztucznej aplikacji.
- Odżywki do rzęs stworzone na bazie naturalnych składników (zazwyczaj oleje) są również bezpieczne, jednak ich stosowanie podczas noszenia sztucznej aplikacji jest stanowczo odradzane. Substancje oleiste przyczyniają się do rozpuszczania wiązań kleju (a właściwie jego składnika – cyjanoakrylu). Na efekty stosowania odżywek z naturalnym składem lub też często wybieranego przez was olejku rycynowego musimy naprawdę długo czekać. Jednak pamiętaj, że to jest bezpieczna forma kuracji i odżywiania rzęs.
- Utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu również wpływa na kondycję naszych rzęs, włosów, skóry i paznokci.
Stymulatory wzrostu rzęs
Przejdźmy do kolejnej grupy wspomagaczy. My, stylistki, często nazywamy je „dopalaczami” – uwierz, nie bez powodu. Historia powstania stymulatorów wzrostu rzęs jest krótka. Producenci leku na jaskrę (krople) zauważyli, że stosowanie ich leku wywołuje skutek uboczny, jakim jest nadmierny wzrost rzęs naturalnych oraz ich zagęszczenie, jak i wzmocnienie pigmentacji włosa. Koncerny kosmetyczne szybko wykorzystały tę możliwość. Ten tajemniczy składnik to bimatoprost (substancja aktywna, syntetyczna pochodna hormonu prostaglandyn). Pamiętaj, że o ile odpowiednia suplementacja nie niesie za sobą skutków ubocznych, tak w przypadku leku (bimatoprost) konsekwencje mogą być dożywotnie.
Do skutków ubocznych zaliczamy:
- zniekształcenie rzęs naturalnych,
- osłabienie rzęs naturalnych,
- zaburzone fazy wzrostu rzęs naturalnych,
- zwiększenie ciśnienia krwi w okolicy oka,
- często występujące stany zapalne np. zapalenie spojówki,
- podsuszenie gruczołów łojowych,
- możliwy światłowstręt,
- uszkodzenie wzroku (np. pogorszenie ostrości widzenia),
- uczucie świądu,
- porost dzikich rzęs (np. w dolinie łzowej, pod powieką, na policzkach itp.).
Pamiętaj! Jeśli stosujesz rzęsowe dopalacze, a Twoje rzęsy są piękne i długie – nie potrwa to długo. Tego typu „odżywki” działają jedynie na daną fazę wzrostu w aktualnym czasie. Później następuje ich całkowita wymiana.
Wnioski? Jeśli chcesz, aby Twoje rzęsy były zdrowe i silne, postaw na prawidłową suplementację doustną, odpowiednią dietę oraz nawodnienie. Jeśli nie nosisz sztucznej aplikacji, korzystaj z naturalnych produktów. Na ich działanie musisz poczekać, ale efekty i tak się pojawią. Dołącz do tego masaż brzegu powieki, aby poprawić ukrwienie. Możesz to robić przy pomocy czystej szczoteczki lub palcami (delikatne ruchy, nie pocieraj oczu).
Autor: Ewa Wilk, Instruktor Taida Niklas Lash Collections Rzeszów