Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie podstawowych technologii informatycznych używanych w przedsiębiorstwie usługowym, zajmującym się prowadzeniem gabinetu kosmetycznego.

W poniższym tekście zostaną przedstawione oprogramowania oraz zagadnienia technologii informatycznej dotyczące :

• rezerwacji wizyt,

• grafik pracy,

• rozliczenia ZUS,

• klientów salonu,

• wystawienie rachunków i prowadzenie dokumentacji,

• marketing

• bezpieczeństwo danych.

 Na początek omówione zostanie oprogramowanie dotyczące zapisów klientów w sieci, które również sami mogą robić w domu. Jednymi z popularniejszych na dzień dzisiejszy jest lavito, versum, booksy.pl. Klienci sami mogą dokonać rezerwacji, zasięgnąć opinii o naszym gabinecie, dowiedzieć się o cenach i usługach jakie są wykonywane w konkretnym punkcie usługowym. Takie rozwiązanie zaoszczędzą czas obsłudze oraz klientom. Opisane są dokładnie czasy trwania zabiegów, dni, godziny, które można wybrać w domu. W dzisiejszych czasach czas jest bardzo cenny i każdy ma go coraz mniej, dlatego też klienci częściej już wybierają zapisy przez takie strony.

Warto też podkreślić jak ważny jest marketing w zawodzie kosmetyczki/ kosmetologa, ponieważ w dzisiejszych czasach jest coraz więcej gabinetów, czyli coraz większa konkurencja. Kiedyś istotne były ulotki, banery, plakaty, dziś? Portale internetowe, częstotliwość udzielania się na nich, informowanie klientów o nowościach oraz kontakt z klientem, możliwość zapisów odbywa się na FACEBOOK’u oraz INSTAGRAM’ie. Dwa portale społecznościowe, które na dzień dzisiejszy są w światowej czołówce sprawdzające się w celach marketingowych, a co jest największą zaletą to to, że są darmowe. Na facebooku i instagramie sami możemy sprecyzować jakich odbiorców naszej reklamy szukamy, jakiego klienta chcemy pozyskać oraz zareklamować swoją usługę. Z facebooka w tym momencie korzysta 14 mln społeczeństwa, dlatego też dużo ludzi sugeruje się opinią zaczerpniętą w komentarzach oraz czy w ogóle takowy salon znajduję się w sieci.

Następną ważną kwestią jest grafik pracy, służą do tego takie programy jak : eqsystem, grafikionline, grafikoptymalny, planujprace, elplanist. Te programy, które ułtawiają tworzenie grafiku znadują się online. Platformy wspierają zarządzanie zasobami ludzkimi, których wdrożenie przynosi szereg korzyści, w szczególności w obszarze związanym z planowaniem czasu pracy i układaniem grafików. W każdej firmie zdarzają się np zwolnienia czy urlopy, gdzie powstać mogą problemy z zarządzaniem czasu pracowników mogą być kłopotem dla firmy (np. gabinetu kosmetycznego z dużą ilością zatrudnionych).

Przeważnie można pobrać demo by sprawdzić program przed zakupem. W tej części pracy zostanie opisany szerzej program znajdujący się na stronie www.grafikonline.pl zaczynając od tego, że dostępne są dwie wersje jest to już plus. Następnie po pobraniu wersji demo i wpisania imion swoich pracowników można już korzystać z programu. Posiada on szereg funkcji między innymi można tu dostosowywać urlopy, charakter pracowników, zmiany, preferencje, stanowisko oraz koszta. Grafik można ustawić dzienny, tygodniowy czy też miesięczny. Wszystkie ważne święta i dni wolne ustawowo od pracy są już wyszczególnione. System samoistnie nalicza ilość przepracowanych godzin każdego z pracowników ich nadgodziny.

Atutem jest też to, że samemu można zmieniać kolory okienek w kalendarzu co wpływa na przejrzystość w aplikacji dla prowadzącego i możliwość dopasowywania tego pod swoje ewentualne potrzeby.

Wyżej wymienione oprogramowania mają na celu pomoc w tym procesie.

 

Autor: Monika Matuszewska, Instruktor Taida Niklas Lash Collections Poznań

Podobne wpisy