Rzęsy są przydatkiem skórnym, których główną rolą jest ochrona oczu przed różnymi zanieczyszczeniami z zewnątrz. Górna powieka liczy około 150 do 250 rzęs, dolna zaś od 50 do 150. Długość rzęs górnych średnio wynosi od 8 do 12 mm, dolnych 6-8 mm. Należy pamiętać, iż wypadanie rzęs to naturalny i nieuchronny proces.
Budowa rzęsy
Rzęsa jest niczym innym jak włosem. Występuje tylko u ssaków. Zbudowana jest z żywej części tzw. korzenia oraz z trzonu. Korzeń ulokowany jest w mieszku włosowym (opuszka włosa) często nazywana cebulką. To ona odpowiada za wzrost i faktyczny wygląd naszych rzęs.
Główny budulec cebulki tworzą spłaszczone, ściśle do siebie przylegające komórki. Dzięki temu tworzą osłonę, która ochrania przed wszelkimi podrażnieniami mechanicznymi. Pod warstwą ochronną ulokowana jest powłoka keratynowa, która odpowiedzialna jest za elastyczność włosa i jego rozciągliwość. Brzeg powieki, z którego wyrastają rzęsy wzbogacony jest o gruczoły potowe, łojowe oraz tarczkowate.
Ciekawostką jest to, że nasze rzęsy pełnią funkcję włosów czuciowych. Są bardzo delikatne, a ich zadaniem jest ochrona oka i ostrzeganie nas przed zbliżającym się niebezpieczeństwie (np. przed owadem, piaskiem, pyłem gdy się zbliża). Rzęsa zawiera w sobie około 3 % wody. W większości włos buduje keratyna.
Cykl życia rzęsy
Mimo, iż rzęsy są niczym innym jak włosami, ich długość jest już zakodowana. Codziennie tracimy około 2-3 rzęsy. Żywotność rzęsy dzielimy na trzy fazy życiowe: anagen, katagen i telogen. Cykl życia włosa może trwać od 2 do 4 miesięcy. W każdej fazie rzęsy są podzielone równomiernie tzn. po około 33% rzęs.
Anagen– jest aktywnym procesem wzrostu rzęs. Rozpoczyna się jeszcze pod skórą i trwa do momentu wyrośnięcia rzęsy z nabłonka.
Katagen– jest fazą, w której komórki cebulki włosa obumierają. Długość rzęsy jest już maksymalna, jednak jeszcze nie wypada.
Telogen– włos jest już martwy i wypada. Dzieje się tak, ponieważ zostaje wypchnięty przez nowy wytwór włosowy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jak dbać o swoje rzęsy, jak się suplementować i po jakie odżywki sięgać, zapraszam Cię do przeczytania artykułu: Stymulatory wzrostu rzęs- odżywki, suplementacje.
Autor: Ewa Wilk, Instruktor Taida Niklas Lash Collections Rzeszów