Nużeniec to pasożyt, który wywołuje chorobę nazywaną nużycą, inaczej demodekozą. Nużeniec ma podłużny kształt, jednak nie jest on widoczny gołym okiem. Żywi się martwym naskórkiem oraz lipidami. Większość dorosłych ludzi jest jego nosicielem, żyje on w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych. Zazwyczaj nie są jednak groźne.

Nużeniec – jakie niesie ze sobą ryzyko?

Demodekoza jest chorobą, która u wielu osób przebiega w sposób zupełnie bezobjawowy. Nużeniec “lubi” kolonizować się głównie w okolicy policzków, nosa, czoła, brody i powiek.

Gdy nie zachowamy odpowiedniej higieny oczu oraz całej twarzy może dojść do namnożenia się pasożyta, co będzie w efekcie skutkowało chorobą przez niego wywołaną czyli nużycą. Nużeniec może również wywoływać inne choroby skóry np.: zapalenie spojówek, zapalenie brzegu powieki, zespół suchego oka czy trądzik różowaty. Na brzegu powiek możemy zaobserwować tzw złogi, ropienie, osłabienie rzęs oraz ich wypadanie. 

Rola stylistki rzęs w przypadku nużycy

W takiej sytuacji bezwzględnie odsyłamy klientkę do lekarza na konsultacje i odpowiednie badania pod kątem obecności nużeńca. Objawy często mogą być mylone z innymi schorzeniami, jak i alergiami, dlatego nigdy same nie stawiamy diagnozy, ponieważ nużeniec może być potwierdzony jedynie badaniami wykonanymi pod mikroskopem.

Jak dochodzi do zainfekowania nużeńcem?

Najczęściej przy bezpośrednim kontakcie z osobą chorą. Ryzyko zarażenia wzrasta, gdy używamy tych samych przedmiotów osobistych, co osoba chora. Może to być: ręcznik, grzebień, ubrania, pościel, szczoteczka do rzęs. Często też dochodzi do zakażeń w salonach kosmetycznych, dlatego tak istotne jest, aby używać produktów jednorazowych.

Aplikatory welurowe, szczoteczki do rzęs, microbrush’e są to produkty ZAWSZE jednorazowego użytku. Pęsety po każdej klientce dezynfekujemy, zmieniamy prześcieradła jednorazowe, na których kładzie się klientka. Gdy te zasady będą przestrzegane, ryzyko zachorowań będzie eliminowane.

Leczenie nużycy jest niestety uciążliwe i długotrwałe, może trwać nawet kilka miesięcy. Trzeba stosować maści, kremy oraz inne preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Bardzo ważne jest też zachowanie szczególnej higieny i oczyszczanie zainfekowanych miejsc.

Autor: Aleksandra Gwizdka, Instruktor Taida Niklas Lash Collections Łódź

Podobne wpisy