Zawód stylistki rzęs związany jest z siedzącym trybem pracy. Wielogodzinna wymuszona pozycja niekorzystnie wpływa na organizm człowieka. Niska aktywność fizyczna, nadmierna ilość kalorii, często nieregularne posiłki są nierzadko spotykane w branży kosmetycznej. W konsekwencji prowadzi to do wielu chorób układu krążenia, wzrostu masy ciała, nieprawidłowego przyswajania witamin, a nawet poważniejszych takich jak cukrzyca, nadciśnienie lub żylaki. Długoterminowe spędzanie czasu w pozycji siedzącej naraża stylistkę m.in. na ból szyi, powiększoną kifozę odcinka piersiowego, zespół cieśni nadgarstka oraz bóle w okolicach odcinka lędźwiowego. Osoba wykonująca zabieg przyjmuje nienaturalna dla ciała pozycję, skręcając barki do przodu, wychylając głowę ponad oś szyi, zaokrąglając odcinek piersiowy i umieszczając miednicę w tyłopochyleniu.
Garbienie się, praca w pochyleniu, nadmierna kifoza w odcinku piersiowym ma wpływ na oddychanie. W takiej pozycji przepona, czyli mięsień oddechowy nie ma możliwości wykonywania pełnego zakresu ruchu, co jest bezpośrednią przyczyną niedotlenienia, w konsekwencji mogącego powodować bóle głowy.
Niedostateczne dotlenienie sprzyja wydzielaniu hormonu stresu- kortyzolu, a zbyt wysokie jego stężenie odpowiada za niemożliwość zrelaksowania się, uspokojenia oraz bezsenność.
Zbyt duże wysuniecie głowy znad linii szyi powoduje wydłużenie mięśni i zmuszenie ich do pracy w nienaturalnej pozycji, co skutkuje sztywnością karku oraz spięciem mięśni w górnej części pleców.
Miednica w pozycji tzw tyłopochylenia dezaktywuje pracę mięśni pośladkowych. Długotrwałe obciążanie dolnego odcinka kręgosłupa doprowadzić może do zwyrodnień, deformacji kręgów, a w najgorszym przypadku do przepukliny dyskowej. Warto zwrócić uwagę na to aby siadać na guzach kulszowych, a nie kości ogonowej.
Nasi przodkowie spędzali czas w pozycji siedzącej tylko podczas posiłków, bądź kiedy byli do tego zmuszeni, np. przez kontuzję chorobę czy zranienie. Siedzący tryb życia nie jest dla nas naturalny. Mimo ciągłego procesu ewolucji nasze organizmy nie zmieniły się aż tak bardzo.
Ponad 70% osób czynnych zawodowo pracuje siedząc. Statystycznie osoby te spędzają w tej pozycji 10 lat. 60-80% wcześniej wymienionych uskarża się na bóle pleców w dolnym odcinku.
Na szczęście świadomość tego problemu pomoże nam zminimalizować szkody w naszym organizmie.
Przede wszystkim:
- robienie przerw w pracy,
- zmiana pozycji,
- rozciąganie i rozluźnienie mięśni to klucz do prawidłowego funkcjonowania.
Bardzo ważne jest też dbanie o aktywność fizyczną poza praca, ze szczególnym naciskiem na wzmacnianie gorsetu mięśniowego.
Podczas samej aplikacji rzęs ważne jest również rozluźnianie mięśni gałki ocznej. Oderwanie skupionego miejscowo wzroku i przeniesienie go na daleki punkt dla ulgę, pozwoli na dłuższe utrzymanie ostrości widzenia.
Siedzący tryb pracy jest zmorą naszych czasów, jest wiele trików i ćwiczeń, których znajomość zapewni komfort i zmniejszy dolegliwości związane z nienaturalną postawą. Nacisk na zdrową sylwetkę oraz proste ćwiczenia szczegółowo omawiamy na szkoleniach Taida Niklas Lash Collecions.
Autor: Kamila Jarocka, Instruktor Taida Niklas Lash Collections Bydgoszcz