Trwałość aplikacji
Jak wiadomo każdej stylistce rzęs zależy na tym, by Klientka cieszyła się dobrą i trwałą aplikacją rzęs. Na trwałość aplikacji ma wpływ bardzo wiele czynników, które mogą wynikać z warunków panujących w pomieszczeniu pracy, winy stylistki rzęs, jak i aspekty wynikające ze strony klientki. Pierwszą i jedną z najważniejszych kwestii dotyczącej trwałości jest:
Demakijaż i przygotowanie rzęs do zabiegu
Aby aplikacja była trwała, należy dokładnie oczyścić rzęsy z makijażu lub jego resztek, dlatego też warto przed rozpoczęciem zabiegu poprosić Klientkę, żeby umyła rzęsy specjalnym szamponem, nasada rzęs musi być czysta! Następnie ważne jest dokładne odtłuszczenie rzęs.
Dobór rzęs
Często słyszymy od klientek: chcę najdłuższe, najgrubsze i najbardziej podkręcone rzęsy. Profesjonalna styliska doradzi, wytłumaczy i dobierze najbardziej odpowiedni efekt. Pamiętaj, zawsze możesz odmówić zabiegu, jeżeli jest on niezgodny z zasadą prawidłowej aplikacji i uważasz, że może to zaburzyć prawidłowy wzrost rzęs oraz osłabić ich kondycję.
Separacja dolnych rzęs
Odpowiednie podklejenie dolnej powieki również ma wpływ na trwałość rzęs. Niezależnie od materiałów, jakie używamy do separacji dolnej powieki, musimy podkleić tak, aby nie dopuścić do styczności z linią wodną oka, gdyż po zamknięciu oczu może podrażniać rogówkę, uwieranie przez płatek czy taśmę skutkuje odruchem łzawienia, a jak wiadomo namoczone rzęsy nie będą się długo trzymać.
Praca z klejem
Odpowiedni dobór kleju do tempa i metody pracy oraz warunków panujących w pomieszaniu pracy, to zmora większości stylistek. Aby dobrać odpowiedni klej, musimy zwrócić uwagę na temperaturę i wilgotność w miejscu pracy oraz specyfikę danego kleju. Klej najlepiej przechowywać w woreczkach termoizolacyjnych. Po każdym użyciu kleju, należy wytrzeć jego końcówkę i zakręcić. Częste wymienianie kropli kleju daje większą szansę na trwalszą aplikację.
Nieprawidłowa aplikacja
Często popełnianym błędem w aplikacji jest niedoklejenie nasady rzęsy syntetycznej, co może skutkować podrażnieniem powieki i dotykaniem rzęs przez klientkę oraz przy przeczesywaniu możliwe jest zahaczenie o szczoteczkę, wyrywając przy tym swoją rzęsę naturalną.
Indywidualne przypadki klientek
Przyczyną zbyt szybkiej utraty rzęs przez klientkę, mogą być czynniki ogólnoustrojowe w organizmie klientki. Zmiany hormonalne można zauważyć już podczas aplikacji objawiające się ślizganiem rzęsy lub jej odpadaniem przy przeczesywaniu, najczęściej bywa tak podczas menstruacji u klientki. Nadmierne wydzielanie sebum lub suchość łuski spowodowane schorzeniami tarczycy, przysadki mózgowej, gruczołów oraz ciąży. Również leki przyjmowane przez klientkę m.in. antybiotyki, leki hormonalne, immunosupresanty, antydepresyjne, cytostatyczne, na nadciśnienie mają wpływ na wiązanie kleju.
Nieprawidłowa pielęgnacją rzęs ze strony klientki
Bywa, że klientki nieświadomie przyczyniają się do osłabienia wiązania kleju, dlatego tak ważne jest poinformowanie klientki po zabiegu o ich pielęgnacji i zasadach. Zalecenia dotyczące niemoczenia rzęs przez 24 h, niedotykania i pocierania rzęs, niekorzystania z basenu i sauny zaraz po zabiegu, planowanie wizyty u fryzjera przed rzęsami, a nie po. Istotne jest używanie przez klientki kosmetyków do demakijażu, bez substancji oleistych. Mocny makijaż także nie służy rzęsom, używanie tuszu, eyelinerów czy cieni w kremie powoduje utratę wiązania i odklejanie rzęs. Brak higieny oczu spowodowane resztkami makijażu, wydzielanie łoju i potu prowadzi do powstawania stanów zapalnych oraz środowiska do rozwoju bakterii.
Jeżeli napotkamy problem przedwczesnej utraty rzęs u klientki, przeanalizujmy krok po kroku wszystkie etapy swojej pracy, aby wyeliminować czynniki mające wpływ na trwałość i wiązanie kleju.
Autor: Justyna Szumna, Instruktor Taida Niklas Lash Collections, Kraków