Alergia pojawiająca się w związku ze stylizacją rzęs to problem pojawiający się dość często. Wśród klientek przychodzących do mnie po raz pierwszy pojawia się najwięcej pytań o możliwość jej wystąpienia, objawy oraz jak sobie radzić w przypadku, gdy się pojawi.

Należy pamiętać, że dobro naszej Klientki jest dla nas najważniejsze. Rzetelna wiedza i fachowa informacja pozwoli naszym Paniom na pełne zaufanie do naszych usług.

Dlaczego alergia występuje?

Alergia, zwana inaczej uczuleniem, bądź nadwrażliwością, oznacza nasiloną reakcję organizmu na kontakt z alergenami, którymi w przypadku stylizacji rzęs może być każdy środek. Nie zawsze musi być to tylko i wyłącznie klej, chociaż z moich obserwacji wynika, że jest on dominującym alergenem. Zarówno cleaner, primer, płyn do demakijażu, szampon do rzęs, a nawet płatki pod oczy mogą okazać się przyczyną. Aplikacja rzęsami z naturalnego włosia będzie niosła za sobą dużo większe ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów niż rzęsa syntetyczna.

Remover do rzęs
blog przedłużanie rzęs

Pierwsze zetknięcie z substancją uczulającą nie musi powodować od razu objawów, czasem kolejny kontakt, bądź inny czynnik może „aktywować” alergię. Dlatego ryzyko jest zawsze, niezależnie od tego, ile razy dotychczas wykonywana była aplikacja. Zmiana produktów, bądź ich składu może okazać się momentem zapoczątkowującym alergię, ale również pracując na tych samych preparatach niezmiennie od lat u klientki może pojawić się alergia. Często wpływ mają dodatkowe czynniki jak stres, anomalie hormonalne albo połączenie wszystkiego naraz.

Objawy alergii związanej z aplikacją rzęs

Warto wspomnieć tutaj o objawach typowych dla uczulenia wywołanego aplikacją rzęs. Do głównych można zaliczyć:

  • świąd i rumień brzegu powieki
  • opuchnięcie w okolicy oka (najczęściej górna lub dolna powieka)
  • ropna wydzielina z oka
  • nadwrażliwość
  • suchość i łuszczenie skóry powieki
  • wodnisty katar
  • kaszel i suchość gardła.

W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, co może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci.

Próby alergiczne niestety nie są miarodajne. Po pierwsze – przy wykonywanym teście ilość preparatu jest dużo mniejsza niż przy pełnej aplikacji rzęs, po drugie złożoność różnych czynników, o których wspominałam wcześniej może nie dać realnego wyniku.

Często pojawiają się zapytania o klej przeznaczony dla alergików, niestety takowy w danej chwili nie istnieje. Każdy klej w swoim składzie ma podobne grupy substancji, w zmiennych ilościach i składach. Możliwe jest, że któryś klej będzie powodował mniejsze nasilenie objawów, jednak z doświadczenia zauważyłam, że gdy alergia już się pojawi, nie ustępuje nawet po zaprzestaniu noszenia rzęs i ponownym powrocie do nich.

klej do rzęs gold
blog przedłużanie rzęs

Czynności w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej

Jeśli u naszej klientki pojawi się niepokojący objaw, szczegółowy wywiad pozwolił nam wyeliminować inne możliwości, wtedy należałoby aplikację usunąć. Trzeba zachować należytą ostrożność, aby działania przy podrażnionym oku nie nasiliły reakcji. Klientka powinna zażyć leki przeciwhistaminowe, o ile istnieje taka możliwość, wspomagać się wapnem. W przypadku, gdy nie następuje poprawa, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Narząd wzroku jest jednym z najważniejszych i najdelikatniejszych, dlatego pod żadnym pozorem nie przedkładajmy zdrowia naszych Klientek nad ich piękno. Zaproponujmy alternatywę, a nie aplikację za wszelką cenę, zaowocuje to zaufaniem do naszego gabinetu i usług.

Autor: Kamila Jarocka, Instruktor Taida Niklas Lash Collections, Toruń

Podobne wpisy