Dobrze wykonany zabieg przedłużania rzęs daje dużo satysfakcji, podkreśla oprawę oka, może skorygować asymetrię bądź zatuszować mankamenty. Jednak żeby móc cieszyć się piękną aplikacją, ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Są przeciwwskazania do wykonania zabiegu, które powinna zauważyć bądź wychwycić z przeprowadzonego wywiadu stylistka. Jednym z zaburzeń, na które trzeba zwrócić uwagę jest trichotillomania.
Zaburzenie doprowadzające do łysienia
W dużym skrócie nieprawidłowość ta polega na notorycznym wyrywaniu włosów, zarówno na głowie, jak brwi i rzęs. W obrębie zaburzeń zachowania trichotillomania zaliczana jest do zaburzeń nawyków i popędów. Jest to potrzeba z silną motywacją i trudnymi do powstrzymania zachowaniami. Inna klasyfikacja tego odchylenia to spektrum zespołu natręctw, które można uważać za zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
Trichotillomanię posiada około 2-3% populacji. Objawy nietrudno zauważyć – są to łyse miejsca na głowie, rzadkie brwi lub rzęsy lub ich miejscowe braki. Osoby, których to zaburzenie dotyczy starają się ukryć problem, zamaskować braki włosów. Stąd też może pojawić się pomysł zatuszowania problemu poprzez zaaplikowanie rzęs.
Stylizacja rzęs a podejrzenie trichotillomani lub innych nieprawidłowości
Aby zabieg był bezpieczny musimy przeprowadzić z klientką dokładny wywiad dotyczący jej stanu zdrowia. Doskonale sprawdza się forma formularza przedzabiegowego. Zważywszy na zdrowie naszych klientek, które jest najważniejsze, wszelkie wątpliwości związanie z założeniem rzęs zaleca się konsultować z lekarzem. W przypadku omawianego zaburzenia nie zaleca się wykonywania zabiegu aplikacji rzęs.
Autor: Kamila Jarocka Instruktor Taida Niklas Lash Collections Bydgoszcz