Bardzo często po aplikacji rzęs nasze klientki mają zaczerwienione oczy, ale dlaczego tak się dzieje?
Intensywne światło przyczyną łzawienia
Do zaczerwienienia oczu po aplikacji rzęs dochodzi często w wyniku działania oparów kleju, kiedy zbyt szybko pozwolimy klientce na otwarcie oczu po aplikacji. Dodatkowy dyskomfort stanowi również intensywne, jaskrawe światło lampy. W tej sytuacji uczucie pieczenia i podrażnienia szybko jednak ustępuje.
Błąd stylistki – na co uważać?
Drugą przyczyną mogą być czynniki mechaniczne, jak niewłaściwie zabezpieczone dolne rzęsy. Źle podłożona taśma uwiera bezpośrednio w gałkę oczną podczas całej aplikacji. W przypadku płatka wydzielający się żel kolagenowy dodatkowo ją podrażnia. Często pierwszym alarmującym objawem podrażnienia jest intensywne łzawienie oczu klientki, może ona także zgłaszać ból. Po zakończonej aplikacji oko jest wyraźnie zaczerwienione, a jego bolesność i nadwrażliwość mogą utrzymywać się nawet do 3 dni. Stan ten ustępuje samoistnie, jednak pomocniczo można zalecić stosowanie łagodzących kropli do oczu.
Zabezpieczenie dolnych rzęs
Opary kleju mogą działać drażniąco na rogówkę, szczególnie w przypadku niedomykalności powiek lub niewłaściwej aplikacji taśmy. W tym przypadku, podobnie jak w powyższym, występują objawy w postaci łzawienia oczu, a kolejnego dnia po aplikacji bolesność i tkliwość oka, a nawet opuchlizna. Tu również najlepszym lekarstwem jest czas. Czasami podrażnienie spowodowane jest alergią na klej. W przypadku jej wystąpienia należy zasięgnąć porady lekarza, który przepisze leki sterydowe. Po wyciszeniu stanu zapalnego należy udać się do stylistki na zabieg zdjęcia rzęs i oczyszczenia brzegu powiek.
Podrażnienie i zaczerwienienie oczu jest więc najczęściej spowodowane niewłaściwym zabezpieczeniem rzęs. Dlatego tak ważne jest staranne podklejenie taśmy lub płatka, ale także obserwowanie reakcji oczu i kontakt z klientką w trakcie aplikacji.
Autor: Beata Gajewska Instruktor Taida Niklas Lash Collections Lublin