Zapalenie spojówek jest jedną z najpowszechniejszych chorób narządu wzroku.

 

Najczęstsze objawy:

  • zaczerwienienie oczu
  • swędzenie
  • pieczenie
  • światłowstręt

Wyróżniamy kilka rodzajów zapalenia spojówek:

  1. Bakteryjne, które często wywoływane jest przez bakterie paciorkowca i gronkowca. Charakteryzuje się ono śluzowo-ropną wydzieliną w spojówce. Podaje się sulfonamidy (Sulfacetamidum) lub roztwory antybiotyków w postaci kropli i maści. Bakteryjne zapalenie spojówek trwa zazwyczaj 5-7 dni od momentu wdrążenia leczenia.
  2. Wirusowe, które wywoływane jest najczęściej przez adenowirusy. Objawy choroby to: wydzielina surowicza, obrzęk i swędzenie. Miejscowo stosuje się leki przeciwwirusowe i zmniejszające obrzęk, przeciwzapalne i odkażające.
blog przedłużanie rzęs
przedłużanie rzęs blog

3. Grzybicze, które często jest skutkiem ubocznym długotrwałej antybiotykoterapii lub przyjmowaniem leków sterydowych. Jego objawy to swędzenie, łzawienie oraz zaczerwienienie spojówek. W kanalikach łzowych często pojawiają się białawe złogi. Podaje się leki przeciwgrzybicze (Clotrimazol, Nystatyna) w postaci kropli albo maści.

4. Alergiczne, zwykle pojawia się z katarem siennym u osób uczulonych na pyłki kwitnących roślin. Przyczyną mogą być też środki chemiczne, kosmetyki, lekarstwa. Objawy alergicznego zapalenia spojówek to silne swędzenie, przekrwienie, łzawienie i obrzęk powiek. Podaje się leki przeciwhistaminowe miejscowo, a w nasilonych przypadkach także doustnie.

W każdym z tych przypadków należy skontaktować się ze specjalistą. Jeżeli występuje podejrzenie zapalenia spojówek w żadnym wypadku nie możemy wykonać aplikacji rzęs. Stan zapalny spojówek sprawia, że nie spełniają one dobrze swojej funkcji ochronnej. Gałka oczna narażona jest więc na działanie różnych szkodliwych czynników więc w takim wypadku aplikacja rzęs może pogorszyć sytuację.

blog przedłużanie rzęs

Natomiast jeżeli objawy wystąpią po wykonaniu aplikacji, należy w pierwszej kolejności udać się do okulisty. Nie należy ściągać rzęs przed wizytą u specjalisty, gdyż produkty używane do tego mogą dodatkowo podrażnić rogówkę. 

Będąc stylistką należy pamiętać, aby nigdy nie bagatelizować żadnych z powyższych symptomów i natychmiast poinformować klientkę o konieczności konsultacji z lekarzem, jeszcze przed wykonaniem zabiegu.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby po zakończeniu leczenia zapalenia spojówek wrócić do ponownego przedłużania i zagęszczania rzęs.

Autor: Aleksandra Lademann, Instruktor Taida Niklas Lash Collections Gdynia

Podobne wpisy