Wiele z nas, zanim zdecyduje się na podjęcie pracy jako stylistka/ stylista rzęs, zastanawia się jak zacząć. Na początku należy rozejrzeć się za odpowiednim szkoleniem. Bardzo często pierwszy wybór może nam uwarunkować dalszy rozwój, zachęcić do działania bądź wręcz przeciwnie.

Kompetentny nauczyciel to podstawa

Już od szkoły podstawowej większość z nas miała takie spostrzeżenia ucząc się danego przedmiotu – zainteresowanie materiałem i chęć zdobywania wiedzy w tym kierunku jest uwarunkowana od zaciekawienia nas oraz konkretnego wyłożenia materiału. Potrzebowaliśmy dobrego nauczyciela, mentora. Ten przykład nie odnosi się oczywiście do każdego, bowiem są osoby, które pomimo przeciwności losu dążą do wytyczonego celu. Jednak wiadomo, że u większości będzie tak, że wybór dobrego kursu może nas napędzić do działania, bądź stłamsić już na samym początku…

Od jakiego szkolenia należy zacząć i od czego rozpocząć poszukiwania?

Na dobry początek

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z rzęsami, warto poszukać podstawowego kursu stylizacji rzęs z metody 1:1. Jest to tzw. ”królowa wśród wszystkich metod”. Właściwe jej opanowanie daje nam porządny fundament, w oparciu o który znacznie łatwiej będzie zbudować całą resztę. Bowiem, gdy już na tym etapie wybierzemy źle, nie ukrywajmy – nasza droga może zakończyć się na tym pierwszym kursie…

Zajęcia grupowe czy indywidualne?

Nie sugerujmy się najniższą ceną! Logicznie rzecz ujmując osoba, która jest dobra w tym co robi- “nie sprzeda” swej wiedzy zdobytej przez lata ciężkiej pracy za bezcen. Sama z pewnością również musiała zainwestować mnóstwo pieniędzy w rozwój i szkolenia. Nie sugeruję, że najdroższe szkolenie, które znajdziecie w swoim mieście okaże się najlepsze. Chodzi mi jedynie o to, że te tanie z pewnością są adekwatne do jakości.

To samo dotyczy uczestnictwa w szkoleniach prowadzonych w dużych grupach. W porządku, jeśli są to szkolenia na zaawansowanym poziomie. Z przykrością stwierdzam, że wybierając szkolenie w dużej grupie z metody podstawowej 1:1, nie liczcie na to, że po takim kursie zasiądziecie pewnie do pracy. W praktyce pojawi się wiele znaków zapytania i niejasności, które podczas kursu nie były wyjaśnione. Oczywiste jest to, że fizycznie niemożliwe jest w takim wypadku wyłapanie przez szkoleniowca wszelkich błędów. Co innego jest na indywidualnym szkoleniu bądź max dwuosobowym – takie podejście świadczy o tym, że instruktorka nie idzie na ilość lecz zależy jej na jakości.

Co powiedzą nam opinie w internecie?

Trzecią zasadą, jaką dobrze jest kierować się podczas wyboru najlepszego szkoleniowca są opinie zamieszczone w internecie czy na portalach społecznościowych. Uważam, że warto tam zerknąć, a w razie wątpliwości można zasięgnąć opinii osoby, która brała udział w szkoleniu prowadzącym przez interesującego nas instruktora.

Większość trenerów funkcjonujących na rynku jest powiązana z marką. Zobaczmy, co to za firma, sprawdźmy produkty znajdujące się w ich ofercie, zapytajmy na forum o ich jakość i dostępność. Zorientujmy się, jakie będą profity z racji tego, że szkolimy się właśnie tam, czy dostaniemy zniżkę szkoleniową na produkty oraz jaki mają stosunek do klienta, tzn. na przykład czy jest kłopot ze zwróceniem produktu, który nie spełnił naszych oczekiwań itd.

Cechy dobrego instruktora

Ja osobiście, zwykle wybierając szkolenie sugeruję się estetyką prac, ale oprócz tego niezwykle istotne jest dla mnie nastawienie i kontakt ze szkoleniowcem. Bywają sytuacje, że na takim szkoleniu występuje stres, toteż bardzo ważne jest to, aby instruktor potrafił wprowadzić miłą i spokojną atmosferę, aby dodatkowo nie potęgował uczucia zdenerwowania. Osoba szkoląca powinna być cierpliwa oraz mieć w stosunku do nas przyjazne nastawienie.

Niektórzy mówią, że ważne jest doświadczenie zawodowe w pracy stylistki oraz to jak długo jest się trenerem. Według mnie nie jest to do końca miarodajne, gdyż instruktorem zostają osoby mające odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Jedni potrzebują dziesięciu lat stażu, natomiast inni osiągają to samo w półtora roku. Wszystko zależy od chęci, indywidualnych zdolności, samozaparcia oraz intensywności z jaką wykonuje się swoją pracę.

Gdy mamy możliwość – wybierzmy się do instruktorki i osobiście skorzystajmy z zabiegu. Wówczas sprawdzimy, jak wygląda jej praca oraz jakie ma nastawienie do człowiek,a także jaką jest osobą oraz czy wywarła na nas tak dobre wrażenie, że chcemy, aby podzieliła się z nami swą wiedzą 🙂

Pytajmy o polecenie idealnej instruktorki swoje znajome i koleżanki. Ważne jest to czy umie przekazywać wiedzę oraz jaki będzie jej stosunek do naszej osoby.

 

Autor: Julita Rajkowska, Instruktor Taida Niklas Lash Collections Białystok

Podobne wpisy