Zespół Suchego Oka jest schorzeniem, które powoduje upośledzenie poszczególnych warstw filmu łzowego lub niedostatecznego wydzielania łez. Nasze łzy nie służą jedynie do okazywania emocji. Głównym zadaniem wytwarzanego filmu łzowego jest „obmywanie” i oczyszczanie rogówki oraz spojówki. Powstający płyn łzowy składa się po części z warstwy śluzowej, wodnistej oraz tłuszczowej. Przyczynę powstania ZSO oraz metodę leczenia może określić lekarz, po dokładnym przeprowadzeniu badań.

Podział czynników powodujących Zespół Suchego Oka

Do czynników wewnętrznych zaliczamy:

– zmiany hormonalne,
– antykoncepcja,
– wiek (powyżej 40 roku życia nasze oczy produkują mniej łez),
– cukrzyca,
– choroby tarczycy,
– choroby reumatyczne,
– trądzik różowaty,
– nowotwory

Czynniki zewnętrzne to:

– klimatyzacja,
– zanieczyszczone powietrze,
– soczewki kontaktowe,
– papierosy,
– chlor zawarty w wodzie,
– praca przy komputerze,
– sztuczne światło,
– suche powietrze,
– oparzenie chemiczne lub termiczne.

Najczęściej występujące objawy oraz leczenie ZSO

Wilgotna powłoka okrywająca oko lub łzawienie nawilżają gałkę oczną. Dzięki temu samoistnie oczyszcza się z bakterii, kurzu oraz poprawia ostrość widzenia. Gdy dochodzi do zaburzenia w produkcji łez lub do zmiany ich składu, możliwe jest wystąpienie Zespołu Suchego Oka. Do typowych objawów należy uczucie „piasku w oczach”. Może pojawić się również uczucia „widzenia przez mgłę”. Swędzenie oraz uczucie zmęczenia oczu powoduje odruch tarcia oczu, przez co możemy nanieść bakterie z dłoni na już podrażnioną gałkę oczną.

Leczenie ZSO jest bardzo ważne, ponieważ konsekwencją zaniedbania może być nawet utrata wzroku. Przy długotrwałym Zespole Suchego Oka, lekarz może zdecydować się na wykonanie zabiegu, który polega na zatkaniu kanaliku łzowego mikroskopijnym koreczkiem, który jest zbudowany z hydrożelu i kolagenu. W ciągu 12 tygodni, koreczek stopniowo rozpuszcza się we wnętrzu kanału łzowego. Przy cięższych stanach ZSO lekarz może zdecydować się na aplikacje stałego koreczka.

Jak stylistka rzęs może ochronić swój wzrok?

Aby pomóc swoim oczom, pamiętaj o częstym mruganiu. Staraj się w ciągu dnia zamykać na kilka sekund powieki. O ile to możliwe, zmniejsz temperaturę pomieszczenia, w którym przebywasz. Nawilżaj powietrze (np. przy pomocy nawilżacza powietrza) oraz swoje oczy sola fizjologiczną lub roztworem kupionym w aptece np. sztuczne łzy lub krople ze świetlikiem. Jadąc samochodem, zmniejsz klimatyzację. Aby zmniejszyć dolegliwości wynikające przez ZSO pamiętaj, aby dbać o higienę oczu (regularnie i dokładnie oczyszczać brzeg powieki).

 

Aby dowiedzieć się więcej na temat chorób oczu, przeczytaj koniecznie kolejne artykuły:

Autor: Ewa Wilk, Instruktor Taida Niklas Lash Collections Rzeszów

Podobne wpisy