Czym jest gradówka, dlaczego powstaje i jak ją leczyć?

Jedną z chorób atakujących okolicę oczu jest gradówka. Gradówka jest przewlekłą formą jęczmienia. To niewielki guzek, który wypełniony jest płynem ropno– krwistym. Tworzy on galaretowatą masę, która wypełnia włóknisty woreczek. Gradówka może pojawić się na powiece górnej jak i dolnej. Jest konsekwencją zapalenia gruczołu Meiboma (gruczołu łojowego) oraz tarczkowego (odpowiada on za szczelne domykanie powieki). Przy stanie zapalnym, zamykają się przewody odprowadzające wydzielinę produkowaną przez gruczoł tarczkowy. Guzek jest bezbolesny, jednak jego twardość lub ulokowanie może powodować dyskomfort lub ucisk na rogówkę. Często w okolicy gradówki występuje obrzęk i miejscowe zaczerwienienie skóry.

Gradówka pojawia się, gdy…

Przyczyn, których pojawia się gradówka jest wiele:

  • Jednak najczęstszą przyczyną jest zakażenie gronkowcem lub innymi bakteriami.
  • Często występuje u osób, które borykają się z nadczynnością gruczołu Meiboma.
  • Gradówka może pojawić się również przez źle lub nie do końca wyleczony jęczmień zewnętrzny.
  • Osoby, które borykają się z łojotokowym zapaleniem skóry lub trądzikiem różowatym są również narażone na powstanie gradówek.

Jeśli gradówka utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, występuje ból oka oraz zaburzenia ostrości widzenia, należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty. Najczęściej prowadzona jest antybiotykoterapia (krople lub maści) oraz wprowadzenie sterydów. W najgorszym wypadku, gdy gradówka nie reaguje na farmakologiczne leczenie, lekarz decyduje się na chirurgiczne usunięcie woreczka.

Warto pamiętać, iż przy zauważeniu jakichkolwiek zmian w okolicy oka, warto wykonywać ciepłe okłady oraz delikatny masaż tego miejsca.

Jak zapobiegać występowaniu gradówki?

W tym przypadku kluczową rolę odgrywa higiena oka. Codziennie wykonaj dokładny demakijaż oczu. Oczy przecieraj wacikiem, nasączonym ciepłą wodą. Jeśli nosisz sztuczną aplikację rzęs, myj codziennie rzęsy specjalistycznym szamponem lub stworzonym roztworem z płynu do higieny intymnej.

 

 

Zachęcam do odwiedzenia naszego blogu i  przeczytania innych artykułów dotyczących chorób oczu:

  1. Jęczmień
  2. Nużyca
  3. Zapalenie spojówek

Autor: Ewa Wilk, Instruktor Taida Niklas Lash Collections Rzeszów

Podobne wpisy

One thought on “Gradówka – choroba oczu, której można zapobiec

  1. Ania pisze:

    Ile po zabiegu usunięcia gradowki z dolnej powieki wewnętrznej można się malować tuszem?

Comments are closed.